Menu

Hanna Krall

Hanna Krall

Ur. w 1935 roku pisarka i reporterka, autorka głośnego wywiadu z Markiem Edelmanem Zdążyć przed Panem Bogiem, nominowana w 2005 roku do Nagrody Literackiej Nike za powieść Wyjątkowo długa linia. Dwa teksty pisarki stały się także inspiracją do realizacji filmowych – Krótki dzień pracy Krzysztofa Kieślowskiego i Daleko od okna Jana Jakuba Kolskiego. Pisarka jest laureatką licznych nagród, m. in. nagrody Polskiego PEN Clubu, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Orderu Ecce Homo i nagrody Dziennikarski Laur przyznawanej przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Jej książka Król kier znowu na wylocie była także nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus.

Książki Hanny Krall tłumaczono na wiele języków, m.in. szwedzki, węgierski, hebrajski, fiński, słowacki, holenderski, angielski. Jako dziennikarka współpracowała z Polityką, Gazetą Wyborczą, Tygodnikiem Powszechnym, Odrą i Res publica.

Na pisarski dorobek autorki składają się: Na wschód od Arbatu, Zdążyć przed Panem Bogiem, Sześć odcieni bieli, Sublokatorka, Okna, Trudności ze wstawaniem, Hipnoza, Taniec na cudzym weselu, Co się stało z naszą bajką, Dowody na istnienie, Tam już nie ma żadnej rzeki, To ty jesteś Daniel, Wyjątkowo długa linia, Spokojne niedzielne popołudnie, Król kier znowu na wylocie, Żal, Różowe strusie pióra, Biała Maria. Pokaźny zbiór tekstów Hanny Krall ukazał się w pięciotomowej edycji Dzieł wybranych wydanych nakładem Świata Książki.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni