Menu

Katarzyna Figura

Katarzyna  Figura

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Ukończyła PWST w Warszawie. Edukację kontynuowała w paryskim Conservatoire d’Art Dramatique.

Karierę aktorską zaczynała od epizodów w filmach Krzysztofa Kieślowskiego i Wojciecha Jerzego Hasa. W połowie lat 80. zasłynęła z ról w „Pociągu do Hollywood” i „Kingsajzie”, które utrwaliły wizerunek aktorki jako polskiej seksbomby. W pierwszej połowie lat 90. grała role w filmach zagranicznych, m.in. amerykańskich czy francuskich. Zasłynęła z komediowej roli Ryszardy Siarzewskiej w filmach „Kiler” i „Kiler-ów 2-óch”. W następnych latach zyskała uznanie krytyków filmowymi rolami w „Ajlawju”, „Żurku”, „Ubu król”, a także występami teatralnymi.

Laureatka Złotych Lwów dla najlepszej aktorki w 1999 i 2003, a także Orła w 2004. Od 2013 wykłada w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

W latach 1985–1988 występowała na deskach Teatru Współczesnego. Współpracowała z Teatrem Nowym w Warszawie (Yana w Zazdrości na trzy faksy E. Vilar), Krakowskim Teatrem Scena STU. W 2002 w gdańskim Teatrze Wybrzeże wystąpiła w „Hanemannie” Stefana Chwina w reżyserii Izabelli Cywińskiej.

W latach 2006–2013 była aktorką Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy im. Gustawa Holoubka. Jej rola w „Alina na zachód” z 2006 w reżyserii Pawła Miśkiewicza, w warszawskim Teatrze Dramatycznym, została wysoko oceniona przez krytykę. Specjalnie dla niej ogoliła włosy na głowie, ostatecznie zrywając z wizerunkiem seksbomby. W tym samym teatrze zagrała Paulę Strasberg w spektaklu Krystiana Lupy „Persona. Marilyn”.

Od 2013 jest aktorką Teatru Wybrzeże. W tymże roku zagrała Kalinę Jędrusik w głośnym monodramie „Kalina” w warszawskim Teatrze Polonia, a rok później Elżbietę I w „Marii Stuart” w reżyserii Adama Nalepy, na podstawie tekstu Friedricha Schillera. W 2015 zagrała w szekspirowskich „Wesołych kumoszkach z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera i w „Tresowanych duszach” w reżyserii Adama Orzechowskiego.