Menu

Maja Komorowska

Maja Komorowska

Ur. 23 grudnia 1937 r. w Warszawie.

Aktorka teatralna i filmowa. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

W 1960 rok ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. W 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Potem należała do zespołu Teatru 13 Rzędów pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego w Opolu, przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium we Wrocławiu. Wystąpiła w tym czasie m. in. w „Kordianie”, w pierwszej wersji „Akropolis” oraz zagrała Tarudanta w „Księciu Niezłomnym”.  

Po siedmiu latach pracy u Grotowskiego weszła do zespołu wrocławskiego Teatru Współczesnego,  a później Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: z Erwinem Axerem  - m.in. w sztukach Thomasa Bernharda „Święto Borysa” i „U celu”; z Maciejem Englertem – m.in. „Letycja i lubczyk” (Nagroda im. Aleksandra Zelwerowicza rolę Letycji) i „Wniebowstąpienie”; z Jerzym Jarockim -  m.in. „Stara kobieta wysiaduje”; z  Helmutem Kajzarem -  „Bolesław Śmiały i Antygona”; z  Krystyną Skuszanką -  „Rzecz ludzka/Gra snów”; z Jerzym Krasowskim - Samuela Becketta „Końcówka”(rola Hamma); z Bohdanem Korzeniewskim – Augusta StrindbergaPanna Julia”; z  Krystianem Lupą -  Thomasa Bernharda „Wymazywanie”, „Na szczytach panuje cisza”, a także  „Niedokończony utwór na aktora” według A. Czechowa i Y. Rezy; z Krzysztofem Warlikowskim – Tony'ego Kushnera „Anioły w Ameryce” (rola Rabina). Ważna również była rola Claire w „Szaleństwie” Marguerite Duras w reżyserii Romualda Szejda w teatrze Scena Prezentacje.  

 

Grała w filmach polskich i zagranicznych. W reżyserii Krzysztofa Zanussiego  - m.in.Życierodzinne”, „Za ścianą”, „Bilans kwartalny”, „Rok spokojnego słońca”, „Cwał”; w reżyserii Andrzeja Wajdy  -  „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Katyń”; w  reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego -  „Dekalog I”; w reżyserii Tadeusza Konwickiego – „Jak daleko stąd, jak blisko”, „Lawa”; w reżyserii Edwarda Żebrowskiego – „Ocalenie”.

 

Stworzyła także ponad 30 znaczących ról w spektaklach Teatru Telewizji, m. in. „W Nadludzkiej medycynie” w reżyserii Waldemara Dzikiego.

 

Aktualnie gra z Wiesławem Komasą w „Mimo wszystko” Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza w Teatrze Współczesnym (premiera w 2005 roku), gościnnie w Teatrze Dramatycznym z Adamem Ferencym w „Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery (premiera w 1995 roku) oraz także gościnnie w „Aniołach w Ameryce” Tonyego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze (rola Rabina).

 

W Akademii Teatralnej w latach 1983 – 2016 wyreżyserowała wiele dyplomów, m. in. „Przy stole” według Antoniego Czechowa, „Wesele” według Stanisława Wyspiańskiego, „Opowieści Hollywoodu” Christophera Hamptona i  „Panny z Wilka” według Jarosława Iwaszkiewicza - spektakl nagrodzono Grand Prix podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Teatralnych w Warszawie. Ostatni spektakl dyplomowy to „Szkice z Dostojewskiego” w 2014 roku.

 

Od wielu lat jeździ na spotkania z publicznością. Rozmawia o swojej pracy i ważnych dla niej ludziach. Czyta wiersze wybitnych poetów oraz fragmenty swoich książek.

 

Otrzymała wiele polskich i zagranicznych nagród za wybitne kreacje aktorskie, m.in. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski  (2011r.) - na Wawelu  oraz francuskie insygnia Komandora Orderu Sztuk i Literatury (2010 r.) przyznane przez Ambasadę Francji. W lipcu 2018 została uhonorowana  Nagrodą Miasta Stołecznego Warszawy, a w sierpniu tego samego roku Nagrodą „Człowiek Słowa”, przyznaną przez Radę „Festiwalu Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie.

 

Zawsze zaangażowana w sprawy społeczne; w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, później w S.O.S z Jackiem Kuroniem. Dziś jest członkiem Rady Hospicjum Onkologicznego.


W 1993 roku ukazała się książka  Mai Komorowskiej „31 dni maja”(Wydawnictwo Tenten), w 2004 roku książka Barbary Osterloff „Pejzaż, Rozmowy z Mają Komorowską” (Oficyna Wydawnicza Errata), w 2014 r. „Pytania, które się nie kończą” – rozmowy z Tadeuszem Sobolewskim (wydanie: Mazowiecki Instytut Kultury we współpracy z Wyd. Czuły Barbarzyńca Press).  W roku 2017  - „Pejzaż. Rozmowy z Mają Komorowską dawne i nowe” Barbary Osterloff (wydanie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego).