Menu

Spotkanie z Hanną Krall

Spotkanie z Hanną Krall

wstęp wolny

14 października / sobota
17:00

KSIĄŻNICA POMORSKA / Sala Pod Piramidą

Fantom bólu. Reportaże wszystkie Hanny Krall – spotkanie z autorką prowadzi Teresa Drozda. Opowiadanie Biała Maria – czyta Olga Adamska

"Hanna Krall w swoich tekstach ocala nie tylko nazwiska, miejsca i historie, ocala też pojedyncze gesty.  Jak fotograf wydobywa jakiś drobiazg na pierwszy plan, a tło pozostawia w nieostrości, tak ona w jednym akapicie uwypukla coś, co inni może by zbagatelizowali”.

                                                                                                                                    (Mariusz Szczygieł)

Hanna Krall znana jest przede wszystkim jako autorka niezwykłego wywiadu z Markiem Edelmanem – reportażu Zdążyć przed Panem Bogiem, który ukazał się po raz pierwszy w 1977 roku. Doświadczona w dzieciństwie przez wojnę, przeżyła ukrywana przez Polaków, dlatego też Holokaust i losy Żydów polskich stały się głównym tematem jej twórczości.

Pisarka ma na koncie wiele tekstów, które na stałe weszły do kanonu literatury faktu, m.in.: Tam nie ma już żadnej rzeki (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 1999 roku), Wyjątkowo długa linia (nominowana do Nagrody Literackiej Nike w 2005 roku) i Król Kier znów na wylocie (nominowana do Literackiej Nagrody Środkowoeuropejskiej Angelus w 2007 roku, uznana za Książkę Roku 2006). W tym roku wydany został Fantom bólu, będący zbiorem wszystkich reportaży Hanny Krall, związanych z Holocaustem, dotykających problemu historii i pamięci. To pierwsza tego typu publikacja w dorobku autorki.


Jest najczęściej przekładaną na obce języki polską autorką. Laureatką wielu prestiżowych nagród przyznanych w Polsce i za granicą.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni