Menu

Wspomnienie o Januszu Głowackim

Wspomnienie o Januszu Głowackim

13 października / piątek

KSIĄŻNICA POMORSKA IM.STANISŁAWA STASZICA / Sala Pod Piramidą
wstęp wolny

Godz. 19:00 Z głowy o Głowie – wspomnienie o Januszu Głowackim, prowadzi Michał Ogórek; goście: Jerzy Kisielewski, Jerzy Iwaszkiewicz, Janusz Kukuła, Jerzy Gruza
Godz. 20:00 Z głowy Janusza Głowackiego – czyta Krzysztof Kowalewski

TEATR KAMERALNY
wejściówki do odbioru w Informacji Naukowej Książnicy Pomorskiej

Godz. 17:00 Choinka Strachu Janusza Głowackiego w adaptacji Andrzeja Zaorskiego – występują Adrianna Szymańska, Michał Janicki
Home Section Janusza Głowackiego – występują Wiesław Orłowski, Mirosław Kupiec, Michał Janicki

Janusz Głowacki zadebiutował w 1960 roku, czyli w wieku 22 lat, publikując swój pierwszy tekst prozatorski w Almanachu Młodych. W 1964 roku trafił do redakcji tygodnika Kultura, w którym umieszczał swoje felietony i opowiadania. Był współtwórcą kultowego filmu Rejs. dwukrotnie współpracował z Andrzejem Wajdą – przy Polowaniu na muchy w 1969 roku i 44 lata później, w 2013, przy kinowym hicie Wałęsa. Człowiek z nadziei.

Tworzył w kraju i za granicą – w Anglii i Stanach Zjednoczonych, gdzie napisał kilka dramatów, takich jak: Polowanie na karaluchy, Antygodna w Nowym Jorku i Czwarta siostra.

Był laureatem najważniejszych nagród literackich, m.in. American Theatre Critics Association Award, John. S. Guggenheim Award, Hollywood Drama-Logue Critics Award i National Endowment for the Arts.

Janusz Głowacki zasłynął z tomów prozy wydanych na początku XXI wieku – Ostatni cieć, Z głowy, Jak być kochanym, Good night Dżerzi i Przyszłem czyli jak pisałem scenariusz o Lechu Wałęsie dla Andrzeja Wajdy.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni