Menu

Spektakle teatralne

Spektakle teatralne

Odbiór wejściówek od 8.10.2018 w Informacji Naukowej Książnicy Pomorskiej

20.10. / sobota
TEATR KAMERALNY / Brama Portowa
Godz. 17.00 Cesarz – Redivivus – monodram Jolanty Olszewskiej oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego (40. rocznica pierwszego wydania książki)

Monodram Jolanty Olszewskie oparty jest na legendarnej  książce Ryszarda Kapuścińskiego  Cesarz.  To próba pokazania  pewnego porządku świata, stworzonego przez tytułowego cesarza, ale także  zrozumienia mechanizmów władzy działającej w państwie dalekim od norm demokracji.

Sceniczna dziennikarka wcielając się w postaci...”poduszkowego", "woreczkowego"," moździerzowego" itp. opowiada o świecie rytuałów doprowadzonych wprawdzie do absurdu, a jednak stojących na straży porządku społecznego. Ten spektakl to jednocześnie głos w nieustającej dyskusji o społeczeństwie zorganizowanym według zasad demokracji lub według quasi teokratycznych wartości.

 

21.10. / niedziela
TEATR POLSKI / Czarny Kot Rudy
Godz. 17.00 Zupa Rybna w Odessie – monodram, scenariusz Szymon Bogacz, reżyseria Julia Mark, występuje Sebastian Ryś

Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski, gdyby…No właśnie, gdyby mu się udało?       

Co gdyby jeden człowiek mógł zmienić bieg historii? Co gdyby jeden człowiek mógł ocalić życie wielu? Co gdyby istniał bohater, ale jego głos pozostał niemy? Co gdyby zmaganie z obojętnością znalazło swoją kontynuację 60 lat później? Oto głos młodego pokolenia, które wskrzesza niedokończoną opowieść zapomnianego bohatera.

Świat dramatu ZUPA RYBNA W ODESSIE to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Fabuła spektaklu jest na przemian prawdziwa lub zmyślona; wzruszająca lub cyniczna, ale zawsze głęboko intrygująca.

Czy masz w sobie odwagę żeby dokończyć Misję Karskiego?

a może napiszesz własny rozdział…

 

TEATR KAMERALNY / Brama Portowa

Godz. 14.00 Fortepian Paderewskiego – na podstawie Patrycji Fessard, reżyseria Michał Janicki, występują Paweł Adamski, Michał Janicki, Jacek Poks, Mirosław Kupiec

Sztuka „Fortepian Paderewskiego” to trzecia już biograficzna sztuka Patrycji Fessard o geniuszach muzyki po Klarze i Robercie Schuman i Fryderyku Chopinie. Autorka pragnie przypomnieć sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, genialnego pianisty i kompozytora oddanemu sprawie niepodległości Polski.

Wyobraziła sobie Paderewskiego nie tylko jako geniusza muzycznego i wielkiego polityka, ale również człowieka, który musiał wiele pracować, aby odwrócić okrutny los : śmierć matki, pierwszej żony, zesłanie ojca do więzienia carskiego i nieuleczalną chorobę jedynego syna.

W sztuce autorka zawarła apokryficzne spotkanie z Schoenbergiem wynalazcą dodekafonii i serii muzycznej, będącej według Paderewskiego zagrożeniem dla muzyki tonalnej i przyszłości muzyki w ogóle. Na krótki moment, również apokryficznie pojawia się postać Aleksandra Tansmana, który wyjechał na studia kompozycji do Paryża dzięki stypendium Paderewskiego. Korzystając z amerykańskich legend o Paderewskim Patrycja Fessard dedykuje „Fortepian Paderewskiego” wszystkim szlachetnym sercom, które nie pozwolą, aby pamięć o wielkim człowieku i twórcy nie zaginęła w tak ukochanej przez niego ojczyźnie.

Organizator

Producent

Patronat honorowy

Dofinansowanie

Partnerzy

Patroni medialni