Menu

Joanna Szczepkowska

Joanna Szczepkowska

Aktorka teatralna i telewizyjna, pisarka i felietonistka, pedagog; córka Andrzeja, wnuczka Jana Parandowskiego. W 1975 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie. Aktorka teatrów: Współczesnego (1975-81) i Polskiego w Warszawie (2005).

Zadebiutowała w czasie studiów w spektaklu "Trzy siostry" w Teatrze Telewizji. Pierwszy raz na małym ekranie wystąpiła w serialu telewizyjnym "Czterdziestolatek" (w odc. 1, reż. Jerzy Gruza). W 1975 ukończyła studia w PWST w Warszawie i zagrała w filmie "Con amore" (reż. Jan Batory). Za tę rolę dostała nagrodę w 1976 za najciekawszy debiut.

Joanna Szczepkowska jest autorką , monodramu pt „Goła Baba”, serii miniatur telewizyjnych pt. „Garderoba Damska”. Jest też autorką artykułów i tekstów poświęconych literaturze i sztuce W 2005 roku Joanna Szczepkowska zrezygnowała z etatowej pracy w teatrze decydując się na realizację swoich autorskich planów dotyczących teatru i literatury. W 2011 roku powstał sceniczny tekst pod tytułem „ADHD i inne cudowne zjawiska”. W 2015 roku w Krakowie w tetrze łaźnia Nowa odbyła się premiera jej sztuki pt. „ Pelcia czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu”. Od 2016 roku prowadzi w Warszawie autorski teatr "Teatr Na Dole". W 2019 roku miała miejsce premiera jej najnowszej sztuki "Sokrates".

1989. 10. 28 - (w "Dzienniku Telewizyjnym" powiedziała: "Proszę Państwa, 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm"; zdanie to zdobyło dużą popularność, dziś zaliczane jest do "skrzydlatych słów" - zdań, które stały się powszechnie znane i używane są jak przysłowia).